İnançlarımız, Kültürümüz, Geleneklerimiz,

semahKöyün tamamı Türkmen – Alevi nüfusa sahiptir. Köyde Cemevi mevcuttur. Köyün çevresinde birçok evliya vardır. Köy halkı bu evliyaları ziyaret etmekte ve hem bereket için hem de kötülüklerden korunmak için kurbanlar kesmektedir. Bu evliyalardaki ağaçlar, sular ve toprak ve taşlar kutsal sayılmaktadır. Bir kişinin bu ağaçları kesip yakarsa başının beladan kurtulmayacağına inanılır. Ayrıca suyu ve toprağı şifalı sayılır. Bu inanışlar bize Orta Asya şaman kültüründeki su, taş, ağaç inanışlarını hatırlatmaktadır.

Yemeklerimiz,

Anadoluya has bir çok yemekle beraber başlıca geleneksel yemeklerimiz Yağlı, Çökelekli, haşhaşlı Çörek, Kaypak, Akıtma, Keşkek, Yaprak Dolması, Kömbe, Tarhana Çorbası, Kesme Makarna, Madımak ve Pancar Otu yemekleri yerel lezzetlerimiz arasında sayılabilir.

Kelimelerimiz – Sözcüklerimiz,

Afur (Ahır), Ağlenmek (Durmak), Bakraç (Bakır Kova), Bandik (Şalvar), Bedel (Merdiven), Bıldır (Geçen sene), Böcük (Böcek-Haşere), Cerek (İnce uzun ağaç), Cicik (Meme), Cimin (Sivri sinek), Citme (Tekme), Culuk (Hindi), Çimme (Yıkanmak), Cücük (Civciv), Çıkın (Küçük Bohça), Çiğit (Çekirdek), Eccük (Azıcık), Ellam (Herhalde-Galiba), Erinmek (Üşenmek), Essahtan (Gerçekten-Sahiden), Gındak (Bilye-Misket), Gobel (Anasız-Babasız), Hedik (Pişirilmiş Buğday), He (Evet), Heğri (Sende), Hemi (Öylemi), Henim (Şimdi), Heri (Boşver, Yahu, Geri), İlistir (Kevgir-Süzgeç), İşgefe (Yufka ekmek-Yufka), İşmar (Göz kırpma-İşaret), Mahat (Sedir divan), Mıh (Çivi), Okçur (Bel Lastiği), Oklağa (Oklava), Oturah (Tabure), Peşkir (Peçete-Mendil), Şallak (Çıplak), Şibermek (Şımarmak), Tosbağa (Kaplumbağa), Tuman (Don-Pantolon), Urba (Elbise), Ümük (Gırtlak), Vesait (Araba), Yeğnik (Hafif), Yunmak (Yıkamak) gibi yerel kullandığımız lehçelerimiz vardır. kullanan herkese selam olsun…

Ağzımızdan sıkça çıkanlar,

Yok heri, Aha babaan anaan, gudurdun ellaam, eşşeen dölü, Sıracalı soyuha, Gaçala ordan, Etme eyleme herii, Gurban olduğum, ayakta dinelmek, eşşek gobel, böörüm ağrıyii, bi dıhım yedim, deynaa dalladım….